ARTROZA

Choroba zwyrodnieniowa stawów u konia

Wielu właścicieli koni obawia się, że u wielu z nich w ciągu życia rozwinie się choroba zwyrodnieniowa stawów – artroza. Przyczyną tej jednostki chorobowej oprócz urazu spowodowanego kontuzją (urazem mechanicznym) może być często przeciążenie konia, zużycie związane z wiekiem (starzenie) a także niewspółosiowość kości.

Ale co w ogóle oznacza zapalenie kości i stawów.

Artroza jest częstym zaburzeniem mięśniowo-szkieletowym u koni. Ostatecznie jest to zwyrodnieniowe zużycie stawów, które jest spowodowane uszkodzeniem chrząstki stawowej lub jej całkowitą utratą. Podczas gdy dwa przeciwległe końce kości są dobrze chronione przed urazami i uderzeniami przez nienaruszoną warstwę chrząstki i płynem maziowym, który służy do smarowania stawów, może jednak nastąpić jej uszkodzenie w ciągu życia konia wynikające z urazu mechanicznego w sporcie jeździeckim, przeciążeniem lub w wyniku naturalnego jej zużycia. Może to spowodować artrozę, a co za tym idzie w ostateczności doprowadzić do usztywnienia stawu.
Niebezpieczeństwem w chorobie zwyrodnieniowej stawów jest to, że choroba jest raczej podstępna, a koń staje się wyraźnie kulawy dopiero po pewnym czasie. Zazwyczaj zauważamy zapalenie kości i stawów, gdy koń zaczyna poruszać się sztywno na początku ruchu lub podczas treningu, a chód poprawia się z czasem. Mówimy tu głównie o tym, że koń musi się rozgrzać. Najczęściej stawy dotknięte artrozą u konia występują w kończynach, ale często dotyczy to również stawów kręgosłupa (odcinka grzbietowego i szyjnego).

Środki zapobiegające chorobie zwyrodnieniowej stawów:

Ważną częścią profilaktyki jest zwrócenie uwagi na optymalną masę ciała konia, tak aby w efekcie osiągnąć niskie obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego. Jeśli twój koń jest zbyt gruby, stawy są narażone na nadmierną wagę, a ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów wzrasta. Odpowiedni i stały ruch konia pozytywnie wspomaga metabolizm stawów i dostarcza chrząstce stawowej ważnych składników odżywczych.
Błona maziowa, odpowiada za dostarczanie składników odżywczych do chrząstki stawowej, której metabolizm stymulowany jest ruchem. Wystarczająca ilość ruchu może pozytywnie wspierać chrząstkę stawową i cały układ mięśniowo-szkieletowy konia. Jednak zbyt krótka jednostka treningowa nawet każdego dnia nie wystarcza do wzmocnienia układu mięśniowo-szkieletowego – zawsze pożądane jest, jeżeli to tylko możliwe, aby koń miał długi i swobodny dostęp do ruchu na przykład na biegalni lub padoku. Przed treningiem konia należy również zadbać o to, aby faza stępa była wystarczająco długa, aby umożliwić stawom i mięśniom przyzwyczajenie się do nadchodzącego obciążenia.

Odpowiednio dostosowane żywienie ma również ogromne znaczenie w celu prawidłowego metabolizmu stawów i tym samym zapewnienia optymalnej opieki nad stawami i chrząstką stawową konia.
Chociaż koń w wyniku swojego metabolizmu i warunków utrzymywania jest na ogół w stanie zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe dzięki dostosowanemu się do karmienia dobrym jakościowo sianem, to w różnych badaniach laboratoryjnych wykazano, że właściwości, a tym samym składniki odżywcze zawarte w nim bardzo się zmieniają. Dlatego zalecamy karmienie konia optymalnie dostosowaną mieszanką mineralną taką jak np. Oryginal Höveler REFORMINPLUS.

Jeśli mój koń ma zapalenie kości i stawów

Jeśli artroza rozwinęła się już w jednym lub kilku stawach konia, najważniejszym celem jest złagodzenie stanu zapalnego i bólu oraz zapobieganie lub spowolnienie postępu jego uszkodzenia. Uszkodzenie kości, które miało miejsce, jest nieodwracalne, dlatego wskazane jest wcześniejsze skontaktowanie się z weterynarzem, jeśli istnieje podejrzenie lub pierwsze oznaki uszkodzenia chrząstki. Zgodnie z artykułem „Choroba zwyrodnieniowa koni – przegląd patogenezy, diagnozy i leczenia” autorstwa pana N. Janssona Wstrzyknięcia kwasu hialuronowego lub kortyzonu do dotkniętego zapaleniem stawu potwierdzają sprawdzone wyniki w możliwości leczenia mającego na celu zwiększenie smarowności mazi stawowej i zahamowania stanu zapalnego, a tym samym w miarę możliwości zapobiegają dalszemu uszkodzeniu stawu. W porozumieniu podkuwacza z lekarzem weterynarii specjalnie dopasowane kucie odciążające staw, może pomóc i złagodzić objawy choroby u niektórych koni.
Odpowiednia pasza może pozytywnie wpłynąć na mobilność konia cierpiącego na zapalenie kości i stawów. Zadziwiające sukcesy można osiągnąć dzięki dostosowanemu żywienia. Zasadniczo należy zadbać o zapewnienie koniowi zapasów minerałów o zrównoważonym stosunku fosforu i wapnia, jak to jest możliwe w przypadku Original Höveler ReforminPlus, ponieważ zawarte w nim minerały są ważne dla metabolizmu kości i mogą w ten sposób przeciwdziałać utracie masy kostnej.
Ponadto niektóre rośliny, takie jak czarci pazur, imbir lub nasiona winogron, są z powodzeniem stosowane u koni z artrozą ze względu na ich działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Equinova Arthroagil został specjalnie opracowany w celu wspierania metabolizmu stawów. Oprócz przeciwzapalnego i łagodzącego ból działania diabelskiego pazura, kurkumy i nasion winogron, chory koń jest optymalnie zaopatrzony w organicznie związany manganu i hydrolizat kolagenu. Zarówno pierwiastek śladowy mangan, jak i hydrolizat kolagenu wspierają syntezę kolagenu i mają pozytywny wpływ na metabolizm stawów. Starannie skoordynowane połączenie wysokiej jakości składników ziołowych, kolagenu jako głównego składnika chrząstki i przeciwutleniaczy, takich jak witaminy E i C, optymalnie zasilają obciążony staw konia. W przypadku koni sportowych należy przestrzegać okresu karencji 2-4 dni w zależności od przygotowania.
Również zioła stosowane w leczeniu mogą pozytywnie wpływać na dobre samopoczucie starszego konia w chorobach takich jak artroza, szpat lub ochwat. Höveler Herbs Gelenk-Fit jest oparty na różnych sprawdzonych ziołach, takich jak kora wierzby, wiązówka i czarci pazur i może być stosowany w zwyrodnieniowych chorobach zapalnych układu mięśniowo-szkieletowego.
Źródło:
www.hoeveler.comPodane zalecenia żywieniowe są wskazówkami, które powinny by dopasowane w zależności od wagi ciała, rasy, temperamentu, wieku, stanu treningu oraz warunków utrzymania zwierząt.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Only registered users can comment.