Syndrom Wody Kałowej – Fecal Water Syndrome in Horses (FWS)

Syndrom Wody Kałowej – Fecal Water Syndrome in Horses (FWS)! Co to jest i co z tym zrobić?

Syndrom Wody Kałowej nie jest jednostką chorobową, a raczej zaburzeniem absorpcji wody w przewodzie pokarmowym i jest głównie problemem kosmetycznym dla właścicieli koni, ponieważ tylne nogi i ogon są chronicznie mokre i brudne.

Przyczyny powstawania wody kałowej są różnorodne i w większości przypadków u koni, niestety nie są łatwe do zdiagnozowania. Pojawiające się objawy (w przeciwieństwie do biegunki) to zwykle normalne odchody, którym towarzyszy nadmierna utrata wody przed lub po opróżnieniu. Przed lub po wydalaniu kału brązowawa woda kałowa wypływa lub rozpryskuje się z odbytu i spływa po nogach konia. Efektem tego mogą być wyjątkowo nieprzyjemne podrażnienia skóry, a nawet prowadzić może do powstawania otwartych ran. Szczególnie niebezpieczne jest to podczas zimy gdy woda kałowa nie może wyschnąć  i zamarza na skórze nóg konia.

Występują liczne przyczyny powstawania wody kałowej. Bardzo często utrudnia to lub uniemożliwia lekarzom weterynarii i właścicielom koni znalezienia rzeczywistej przyczyny jej powstawania. Wolna woda kałowa może być wynikiem sytuacji stresowych u koni. Stres ten może być wyzwalany przez problemy z hierarchią w stadzie, konkurencją o jedzenie, uczestniczeniem w zawodach, a nawet po prostu zwykłą jazdą konną. W końcu to nic nowego – z końmi podobnie jak z nami – ludźmi. Wszyscy reagujemy bardzo różnie na różne sytuacje. U niektórych koni stres jest większy u innych mniejszy, jeden nie ma problemów z uczestniczeniem w zawodach, u innego może wystąpić duży stres psychiczny. Oprócz sytuacji stresowych przyczynami mogą być również problemy z zębami, wcześniejszym leczeniem farmakologicznym, występowaniem pasożytów u koni lub występujących w paszy mykotoksyn. Jeśli chodzi o żywienie to jakość podstawowej paszy często odgrywa bardzo ważną rolę w powstawaniu wody kałowej w wrażliwym jelicie konia. W prawie wszystkich przypadkach w zapobieganiu powstania wody kałowej  najważniejsze jest przywrócenie równowagi w przewodzie pokarmowym.

Jest wiele produktów i metod w zwalczaniu objawów wody kałowej, ale gdy tylko leczenie farmakologiczne zostanie przerwane, woda kałowa zwykle pojawia się ponownie. Problem możemy rozwiązać na stałe tylko wtedy, jeśli wiemy gdzie znajduje się przyczyna jego powstawania.

Oryginal Höveler PUR.GASTRO może być stosowana jako pasza wzmacniająca i regulującą florę jelitową twojego konia. PUR.GASTRO jest paszą bez ziarna zbóż i melasy, działającą zapobiegawczo i delikatnie, wspierającą żołądek i cały przewód pokarmowy z występującymi ostrymi problemami trawiennymi, w tym wody kałowej. Prebiotyczny efekt zawartej w nim cykorii ma pozytywny wpływ na jelita i zachodzące w nich procesy trawienne u konia. Jednocześnie Original PUR.GASTRO jest paszą bogatą w pektyny, dzięki odpowiedniej zawartości siemienia lnianego wspierającą cały układ odpornościowy i jelito. Ze względu na kształt granulki koń jest dodatkowo zmuszony do żucia i spowolnienia pobierania paszy, a tym samymi ma również pozytywny wpływ na zdrowie jelita i procesy trawienne.

W przypadku wystąpienia ostrych przypadków wody kałowej zalecamy podawanie suplementu Equinova® Digest Pro. Ten produkt działa jak gąbka i pochłania wolną wodę występującą w jelicie konia. Ponadto pomaga przywrócić funkcje jelitowe i zrekompensować straty elektrolitów poprzez zawarte propektyny, glony i wodorowęglany. Dzięki licznym klientom, którzy podzielili się z nami swoimi doświadczeniami, możemy polecić połączenie Equinova® Digest Pro i Höveler Original ProBalance. Dzięki takiemu połączeniu pani Bergmann osiągnęła również dobre wyniki w zakresie zapobiegania wodzie kałowej: „Woda kałowa całkowicie zniknęła następnego dnia… Naprawdę nie spodziewałem się tego wyniku i jestem całkowicie podekscytowana! ”

Nasza wskazówka: Wesprzyj jelito i cały przewód pokarmowy konia stosując Höveler Herbs Magen-Fit. Zawarte w nim zioła mają działanie przeciwzapalne zawierające ważne składniki odżywcze dla bakterii jelitowych.

Żródło:

www.hoeveler.com


Podane zalecenia żywieniowe są wskazówkami, które powinny by dopasowane w zależności od wagi ciała, rasy, temperamentu, wieku, stanu treningu oraz warunków utrzymania zwierząt.