STAWY

Stawy

Podczas codziennej pracy pod siodłem stawy, szczególnie koni sportowych narażone są na duże obciążenia. Dlatego tak ważną częścią dbania o zdrowie Waszych koni jest optymalna opieka i ich odpowiednie wsparcie.
Aby była możliwa ich ruchliwość, stawy zbudowane są według prostej zasady: dwa końce kości pokryte są chrząstką stawową, pomiędzy nimi jest jama stawowa, wypełniona płynem maziowym (ciecz synowialna) i otoczona torebką stawową. W celu stabilizacji stawów wokół nich biegną więzadła stawowe.
Chrząstka stawowa jest elastyczna i zorientowana w kierunku największego jej obciążenia, co może optymalnie tłumić wstrząsy, np. podczas lądowania po skoku konia. Chrząstka jest stosunkowo cienka, czasem nie przekracza nawet 1 mm. Podczas ruchu komórki chrząstki wypełniają się płynem i osiągają największą możliwą elastyczność, po czym znowu odpoczywają. Chrząstka stawowa jest odżywiana wyłącznie poprzez płyn maziowy, ponieważ nie posiada ona naczyń krwionośnych. Jest zatem szczególnie trudne i wymaga dużo czasu odnowienie lub zregenerowanie przeciążonego lub uszkodzonego stawu. Jama stawowa ograniczona jest szorstką torebką stawową wypełnioną lepką zmniejszającą tarcie mazią stawową. Błona maziowa wytwarza maź która nawilża staw, a jej produkcja stymulowana jest poprzez ruch.
Więzadła stawowe mogą leżeć w torebce stawowej lub biegać wokół niej na zewnątrz. Biegną między kośćmi stawu i stabilizują go, ograniczając ruchomość. W celu ochrony stawów i ich prawidłowego utrzymania bardzo ważnym elementem jest ich odpowiednie rozgrzanie poprzez zadany ruch. Trzeba dać chrząstce stawowej wystarczająco dużo czasu, tak aby torebka stawowa wypełniła się płynem wytworzonej mazi stawowej. Dzięki dobrze przemyślanemu odżywianiu i odpowiedniemu treningowi można zminimalizować ryzyko uszkodzenia stawów, a tym samym ryzyko zapalenia stawów lub artrozy.

Equinova Arthroagil został opracowany, aby wspierać tę wrażliwą strukturę stawów podczas uciążliwych i wymagających treningów. Zawarty w nim kolagen zapewnia białka budulcowe potrzebne do syntezy (budowy) chrząstki, zawiera także ważne, wysokiej jakości (chelaty) pierwiastki śladowe, takie jak mangan. Przeciwutleniacze, takie jak witaminy E i C, chronią stawy przed wolnymi rodnikami tlenowymi, które mogą podrażniać i niszczyć strukturę chrząstki i inne ich struktury. Jeśli staw jest przeciążony, ziołowe składniki z czarciego pazura i kurkumy udowodniają swoją wartość, ponieważ mają działanie przeciwzapalne.
Źródło:
www.hoeveler.comPodane zalecenia żywieniowe są wskazówkami, które powinny by dopasowane w zależności od wagi ciała, rasy, temperamentu, wieku, stanu treningu oraz warunków utrzymania zwierząt.