ARTROZA

Choroba zwyrodnieniowa stawów u konia

Wielu właścicieli koni obawia się, że u wielu z nich w ciągu życia rozwinie się choroba zwyrodnieniowa stawów – artroza. Przyczyną tej jednostki chorobowej oprócz urazu spowodowanego kontuzją (urazem mechanicznym) może być często przeciążenie konia, zużycie związane z wiekiem (starzenie) a także niewspółosiowość kości.

Ale co w ogóle oznacza zapalenie kości i stawów.

Artroza jest częstym zaburzeniem mięśniowo-szkieletowym u koni. Ostatecznie jest to zwyrodnieniowe zużycie stawów, które jest spowodowane uszkodzeniem chrząstki stawowej lub jej całkowitą utratą. Podczas gdy dwa przeciwległe końce kości są dobrze chronione przed urazami i uderzeniami przez nienaruszoną warstwę chrząstki i płynem maziowym, który służy do smarowania stawów, może jednak nastąpić jej uszkodzenie w ciągu życia konia wynikające z urazu mechanicznego w sporcie jeździeckim, przeciążeniem lub w wyniku naturalnego jej zużycia. Może to spowodować artrozę, a co za tym idzie w ostateczności doprowadzić do usztywnienia stawu.
Niebezpieczeństwem w chorobie zwyrodnieniowej stawów jest to, że choroba jest raczej podstępna, a koń staje się wyraźnie kulawy dopiero po pewnym czasie. Zazwyczaj zauważamy zapalenie kości i stawów, gdy koń zaczyna poruszać się sztywno na początku ruchu lub podczas treningu, a chód poprawia się z czasem. Mówimy tu głównie o tym, że koń musi się rozgrzać. Najczęściej stawy dotknięte artrozą u konia występują w kończynach, ale często dotyczy to również stawów kręgosłupa (odcinka grzbietowego i szyjnego).

Środki zapobiegające chorobie zwyrodnieniowej stawów:

Ważną częścią profilaktyki jest zwrócenie uwagi na optymalną masę ciała konia, tak aby w efekcie osiągnąć niskie obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego. Jeśli twój koń jest zbyt gruby, stawy są narażone na nadmierną wagę, a ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów wzrasta. Odpowiedni i stały ruch konia pozytywnie wspomaga metabolizm stawów i dostarcza chrząstce stawowej ważnych składników odżywczych.
Błona maziowa, odpowiada za dostarczanie składników odżywczych do chrząstki stawowej, której metabolizm stymulowany jest ruchem. Wystarczająca ilość ruchu może pozytywnie wspierać chrząstkę stawową i cały układ mięśniowo-szkieletowy konia. Jednak zbyt krótka jednostka treningowa nawet każdego dnia nie wystarcza do wzmocnienia układu mięśniowo-szkieletowego – zawsze pożądane jest, jeżeli to tylko możliwe, aby koń miał długi i swobodny dostęp do ruchu na przykład na biegalni lub padoku. Przed treningiem konia należy również zadbać o to, aby faza stępa była wystarczająco długa, aby umożliwić stawom i mięśniom przyzwyczajenie się do nadchodzącego obciążenia.

Odpowiednio dostosowane żywienie ma również ogromne znaczenie w celu prawidłowego metabolizmu stawów i tym samym zapewnienia optymalnej opieki nad stawami i chrząstką stawową konia.
Chociaż koń w wyniku swojego metabolizmu i warunków utrzymywania jest na ogół w stanie zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe dzięki dostosowanemu się do karmienia dobrym jakościowo sianem, to w różnych badaniach laboratoryjnych wykazano, że właściwości, a tym samym składniki odżywcze zawarte w nim bardzo się zmieniają. Dlatego zalecamy karmienie konia optymalnie dostosowaną mieszanką mineralną taką jak np. Oryginal Höveler REFORMINPLUS.

Jeśli mój koń ma zapalenie kości i stawów

Jeśli artroza rozwinęła się już w jednym lub kilku stawach konia, najważniejszym celem jest złagodzenie stanu zapalnego i bólu oraz zapobieganie lub spowolnienie postępu jego uszkodzenia. Uszkodzenie kości, które miało miejsce, jest nieodwracalne, dlatego wskazane jest wcześniejsze skontaktowanie się z weterynarzem, jeśli istnieje podejrzenie lub pierwsze oznaki uszkodzenia chrząstki. Zgodnie z artykułem „Choroba zwyrodnieniowa koni – przegląd patogenezy, diagnozy i leczenia” autorstwa pana N. Janssona Wstrzyknięcia kwasu hialuronowego lub kortyzonu do dotkniętego zapaleniem stawu potwierdzają sprawdzone wyniki w możliwości leczenia mającego na celu zwiększenie smarowności mazi stawowej i zahamowania stanu zapalnego, a tym samym w miarę możliwości zapobiegają dalszemu uszkodzeniu stawu. W porozumieniu podkuwacza z lekarzem weterynarii specjalnie dopasowane kucie odciążające staw, może pomóc i złagodzić objawy choroby u niektórych koni.
Odpowiednia pasza może pozytywnie wpłynąć na mobilność konia cierpiącego na zapalenie kości i stawów. Zadziwiające sukcesy można osiągnąć dzięki dostosowanemu żywienia. Zasadniczo należy zadbać o zapewnienie koniowi zapasów minerałów o zrównoważonym stosunku fosforu i wapnia, jak to jest możliwe w przypadku Original Höveler ReforminPlus, ponieważ zawarte w nim minerały są ważne dla metabolizmu kości i mogą w ten sposób przeciwdziałać utracie masy kostnej.
Ponadto niektóre rośliny, takie jak czarci pazur, imbir lub nasiona winogron, są z powodzeniem stosowane u koni z artrozą ze względu na ich działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Equinova Arthroagil został specjalnie opracowany w celu wspierania metabolizmu stawów. Oprócz przeciwzapalnego i łagodzącego ból działania diabelskiego pazura, kurkumy i nasion winogron, chory koń jest optymalnie zaopatrzony w organicznie związany manganu i hydrolizat kolagenu. Zarówno pierwiastek śladowy mangan, jak i hydrolizat kolagenu wspierają syntezę kolagenu i mają pozytywny wpływ na metabolizm stawów. Starannie skoordynowane połączenie wysokiej jakości składników ziołowych, kolagenu jako głównego składnika chrząstki i przeciwutleniaczy, takich jak witaminy E i C, optymalnie zasilają obciążony staw konia. W przypadku koni sportowych należy przestrzegać okresu karencji 2-4 dni w zależności od przygotowania.
Również zioła stosowane w leczeniu mogą pozytywnie wpływać na dobre samopoczucie starszego konia w chorobach takich jak artroza, szpat lub ochwat. Höveler Herbs Gelenk-Fit jest oparty na różnych sprawdzonych ziołach, takich jak kora wierzby, wiązówka i czarci pazur i może być stosowany w zwyrodnieniowych chorobach zapalnych układu mięśniowo-szkieletowego.
Źródło:
www.hoeveler.com



Podane zalecenia żywieniowe są wskazówkami, które powinny by dopasowane w zależności od wagi ciała, rasy, temperamentu, wieku, stanu treningu oraz warunków utrzymania zwierząt.