NADCHODZI OKRES WYŹREBIEŃ

NADCHODZI OKRES WYŹREBIEŃ – JAK SIĘ DO TEGO PRZYGOTOWAĆ

Nadchodzi zima, a wielu z hodowców nie może już doczekać się wiosny, zielonych pastwisk i biegających po nich młodych, prawidłowo rozwijających się i brykających źrebaków.
Zanim to jednak nastąpi klacze źrebne muszą przejść porę zimową z dużym brzuchem, ograniczoną ilością światła i brakiem soczystej trawy. Wszystko to trwa w okresie największego przyrostu rozwijającego się w klaczy płodu i w okresie pierwszych wyźrebień to jest w czasie największego dla klaczy hodowlanej wysiłku.

Powoli wraz ze swoimi źrebnymi klaczami wchodzimy w okres ostatnich trzech miesięcy przed spodziewanym porodem. Jeżeli klacz w tym okresie i w pierwszych miesiącach laktacji będzie nieprawidłowo odżywiania, może się to skończyć poważnymi konsekwencjami dla rozwijającego się źrebięcia. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić, aby klacz mogła dostarczyć źrebakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy otoczymy ją optymalną opieką w tym szczególnie opieką żywieniową.

Jak to zrobić?

Na początku ciąży klacz może być karmiona jak poprzednio. Ilość paszy, zawartość składników odżywczych i energii zależy od jej wydajności pracy – w zależności co robi. Jeśli klacz jest nie jeżdżona, można ją karmić zgodnie z jej zapotrzebowaniem bytowym.
Od 9 miesiąca ciąży wyraźnie wzrasta zapotrzebowanie klaczy w składniki odżywcze gdyż musi ona dbać nie tylko o siebie, ale także o swoje jeszcze nienarodzone źrebię. W tych ostatnich trzech miesiącach ciąży, zwiększa się zawartość białka i składników mineralnych w dziennej dawce pokarmowej, dzięki temu klacz gromadzi wystarczające rezerwy na rozwój fizyczny rosnącego płodu, a następnie na utrzymanie kondycji i odchowanie źrebięcia. Dobre przygotowanie i odżywienie klaczy przed porodem daje jej większą szansę na szybsze wejście w następną ruję i skuteczne jej zapłodnienie
Dla porównania w pierwszych tygodniach płód rośnie powoli, a jego rozwój przyśpiesza dopiero w ostatniej fazie ciąży i wtedy przybiera wyjątkowo dużo na wadze. W pierwszej fazie zaawansowanej ciąży płód w brzuchu klaczy o masie 600 kg przyrasta średnio około 360 g dziennie. W środkowej fazie zaawansowanej ciąży (około 305 dnia) przyrost masy płodu wzrasta do około 564 g dziennie, a w ostatniej fazie ciąży aż do 826 g/dzień.
W tym też czasie zapotrzebowanie na energię jest większe o 1,25 – 1,4 razy, a na białko, wapń i fosfor nawet 1,5 razy od dotychczasowego zapotrzebowania bytowego. Jest to okres w którym szczególną uwagę należy zwrócić na zbilansowane karmienie źrebnej klaczy. U klaczy rośnie nie tylko zapotrzebowanie na energię i białko, ale także na pierwiastki śladowe i witaminy.
Pasza dla koni hodowlanych, taka jak Oryginal Höveler ZF Plus (musli) lub Oryginal Höveler Terabb-ZF (granulat), jest dostosowana do wyjątkowych potrzeb źrebnych i karmiących klaczy, dzięki czemu zapewniamy optymalny rozwój jeszcze nienarodzonego źrebaka, a w okresie poporodowym wystarczającą mleczność klaczy. Przykładem dobrze skomponowanej diety hodowlanej jest zawarta w nich struktura aminokwasów. Optymalny stosunek zawartych w paszy aminokwasów zapewniają takie rośliny pastewne jak lucerna i soja.
Oryginalne Höveler ZF Plus lub Original Höveler Terabb-ZF powinny zastąpić 50% dziennego zapotrzebowania na paszę treściwą już od 9 miesiąca ciąży. Niezbędne jest również podawanie dobrej jakości siana w ilości co najmniej 1,5 % masy ciała klaczy.

Na krótko przed porodem dawka pokarmowa musi zostać zmniejszona (zwłaszcza siana do około 1/3 normalnej dziennej porcji) ponieważ wypełniony przewód pokarmowy może utrudnić akcje porodową. Aby przed porodem wzmocnić klacz i źrebię, zalecamy również podawanie Equinova® Haemoferan, a po urodzeniu dla urodzonego źrebaka dodatkową dawkę witamin w postaci pasty Equinova® Vita Paste Junior.
Po urodzeniu przez pierwsze 3 dni ograniczamy dawkę pokarmową dla klaczy, a następnie zwiększamy ją stopniowo wraz z postępującym zapotrzebowaniem. Po około 2 tygodniach Original Höveler ZF Plus lub Original Höveler Terabb-ZF zastępuje 100% dawki pokarmowej dla klaczy gdyż klacz w pełni odzyskuje zdolność do pobierania większej ilości paszy. Rację tę można codziennie uzupełniać suplementem Equinova® Betacarotilyt podawanym jeszcze około 3 tygodnie przed planowanym wyźrebieniem. Equinova® Betacarotilyt zapewnia wystarczająco wysoki poziom beta-karotenu i witaminy A w siarze. Jest to o tyle istotne gdyż źrebię po urodzeniu nie posiada jej rezerw w swoim organizmie i na początku musi ona być dostarczona z mlekiem matki. Witamina A chroni źrebię przed infekcjami krótko po urodzeniu i jest nazywana witaminą ochronną nabłonka. Witamina A jest niezbędna również dla klaczy do produkcji mleka. Ponadto podany β-karoten, który jest prekursorem witaminy A może być uruchamiany do jej produkcji w razie potrzeb organizmu. β-karoten wspomaga witalność jajników i w połączeniu z witaminą A pomaga klaczy pozytywnie wpływać na jej zdrowie i zapłodnienie.
Należy pamiętać, że za szybkie zwiększanie dawki pokarmowej klaczy po porodzie, a tym samym idący za tym szybki wzrost produkcji mleka może spowodować wystąpienie biegunek u źrebiąt, a zbyt skąpe żywienie może opóźnić pierwszą ruję u klaczy.
Niektóre klacze wykazują tendencje do zmniejszonej ruchliwości jelit w czasie ciąży. Aby temu zapobiec i wesprzeć te klacze do normalnej diety lub w miarę potrzeb można podawać Original Höveler ReformMash jako niewielki ciepły posiłek. Original Höveler ReformMash poprawia trawienie dzięki wysokiej zawartości śluzu, a tym samym poprawia samopoczucie klaczy.



Podane zalecenia żywieniowe są wskazówkami, które powinny by dopasowane w zależności od wagi ciała, rasy, temperamentu, wieku, stanu treningu oraz warunków utrzymania zwierząt.